Ego..!

EGO kendiniz ile olan en büyük savaşınızdır. Galip gelirseniz, yaşamınıza tüm güzel kapıları açarsınız. Sağlam karakterin temeli , aç bırakılmış bir ego dur. Bazı insanlar ego eksikliğini farkettiklerinde, kendilerini değersiz hissederler. Ego hemen harekete geçer . Açım ..! Doyur beni..! Aşırı beslenmeyle birlikte , şiştikçe şişer obeziteye aşık ego. Patlamaya hazır bir bomba gibidir. Kendiniz olun . Tabiki kendi değerini bilmeli insan . Ancak , aşırı beslenmiş obeziteye tutulmuş ego sağlığa zararlıdır.

Ne demiş Mevlana;
Hazineyi bulmak için dünyayı arıyorsun oysa gerçek hazine kendi içinde gizlidir.

Her insanın egosu olmalıdır . Karşınızdaki insana yansıtmadığınız sürece size zarar vermez . Kendiniz ile yüzleşmeyi öğrenmeli , “ben “ duygusundan sıyrılıp “biz” olmanın yolunu açmalıyız. .

Freudun sözüyle , ego, şahlanmış atın üzerindeki şövalye gibidir. Tabi ki , süper egonun tarifi . Bu katagoride olanlar, dünyanın sadece kendi etrafında döndüğünü zanneden kişilerdir. Her şeyde olduğu gibi azı karar, çoğu zarar . Kontrol sende. Ego bir hastalıktır. Bir şeyi daha hatırlatmak isterim.Ego her zaman mükemmel olmak ister. Ancak ego üzerinden mükemmelliğe ulaşmak asla mümkün değildir. Mükemmellik ancak ortada ego kalktığı zaman mümkündür. Ego yok ise insan zaten mükemmeldir.

Egoistlerin iyi bir yanı vardır: Başkaları hakkında konuşmazlar. Lucille Ball

Ne kadar doğru bir söz değil mi? Kendilerini anlatmaktan başkalarına sıra gelmez. Çünkü evrende sadece onlar vardır. En iyi onlardır . En zeki onlardır. En güzel onlardır. Her işi en iyi onlar yapar. Başarının tamamı onlarındır. Sadece kendiyle övünür, kendilerini anlatırlar . Başkalarına fırsat vermezler. Onları durduracak kimse yoktur. Egosunu yüzüne vursan asla kabul etmezler. Varsa , yoksa tüm yıldızlar onların üzerine yağar. Egolarınızın esiri olmayın . Yönetmeyi öğrenmek zorunda olduğunuzu unutmayın . Gerektiğinde profesyonel yardım almaktan korkmayın .Egozede olup , sevdiklerinizi kaybetmeyin. Size duyulan saygı ve sevgiyi yitirmeyin.

Hala anlayamadınız değil mi? O zaman , Einstein’dan bir bölümü paylaşıyorum;

Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak. Önemli olan yargılamadan, karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek. Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asil olmak, bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, o sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız.

Albert Einstein

Egolarınıza arada bir beş kardeş vardır ya hani, elinizi havaya kaldırıp, geliyor beş kardeş demeyi ihmal etmeyin . Egonun güvensiz süslenmiş güzelliğine aşık olmayın . Mesafeyi korumanız ve uzak durmanız dileğiyle…

Sevgiyle kalın efendim .

Kadriye Ciritci
Yazar
ModdaTurkey Dergi
Yardımcı Konular Editörü
Joblifes İş Dünyası
Dergi Editörü
Voyage Dergi
Gezi Yazarı